Realizacja planu pracy 2012 (I półrocze)

Styczeń.

W dniach 2 -10 stycznia br. komisja spisowa w składzie: Damian Palar – przewodniczący, Grzegorz Szot i Andrzej Koczwara – członkowie, dokonali wyliczenia spisu z natury majątku Klubu oraz sporządzili protokoły

W dwudniowym 12-13 stycznia br. prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki wziął udział w szkoleniu finansowym zorganizowanym przez Główną Komisję Rewizyjną Polskiego Związku Motorowego w Warszawie.

W dniu 23 stycznia br. dla pracowników WORD Krosno w ramach wzajemnej współpracy szkolenie z zakresu  BHP – wykład na temat pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia życia ludzkiego poparty multimedialną prezentacją przeprowadził; Józef Biernacki.

W dniu 24 stycznia br. odbyły się spotkania informacyjne inaugurujące kurs Ratownika Drogowego Polskiego Związku Motorowego. Uczestnikami szkolenia będą uczniowie dwóch szkół średnich z powiatu krośnieńskiego: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie oraz Zespołu Szkół nr 2 w Dukli.

Luty.

W dniu 4 lutego br. przedstawiciele Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, na zaproszenie zaprzyjaźnionego z nami Regionalnego Stowarzyszenia Folklorostycznego „Wrzos” z Dębowca, wzięli udział w V Gminnej Biesiadzie Artystycznej
w Cieklinie. Nasz Klub reprezentowali na spotkaniu również: wiceprezes Roland Szafarz, Wojciech Tomkiewicz oraz Damian Palar.

W dniu 5 lutego 2012 r. w Szkole Języków i Zarządzania „PROMAR” w Rzeszowie przy ul. Bohaterów 12 odbędzie się uroczyste podsumowanie sezonu sportowo – i działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Okręgu Rzeszowskim Polskiego Związku Motorowego. Magdalena Adam, Jerzy Adam, Józef Biernacki, Jarosław Schabowski, Stanisław Witusik, Jerzy Tarkowski.

W dniu 14 lutego 2012 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle przy ul. Kościuszki 26 odbyło się spotkanie poświecone organizacji w 2012 roku Finałów Powiatowych: Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W dniu 19 lutego 2012 r. w Zimowym Wyścigu „BUKOWA 3 2012” zorganizowanym przez Automobilklub Stomil Dębica cztery załogi JKMiRD brały udział. Trudna, kręta górska trasa
w m. Januszkowice – Działy. W wyścigu skartowało 47 załóg w klasach HR, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Do pokonana był jeden podjazd zapoznawczy i trzy z pomiarem czasu. Jasielskie załogi
w poszczególnych klasach uzyskały następujące lokaty: Klasa 5. Waldemar Chochołek – Marcin Trzeciak II – miejsce, Klasa 2. Jerzy Adam VII – miejsce, Klasa 2. Jacek Wronkowicz – Bartosz Foryś X – miejsce, Klasa 1. Marek Skicki – Mateusz Budziak V – miejsce.

W dniu 25 lutego 2012 r. w Automobilklubie Bieckim odbędzie się szkolenie sędziów motorowych stopnia okręgowego, szkolenie przeprowadzi Komisja Sportów Motorowych ZO PZM Rzeszów, które zakończone zostanie sprawdzianem z wiedzy niezbędnej do obsługi imprez sportowych organizowanych przez JKMiRD i inne Kluby. W szkoleniu z JKMiRD udział wezmą: Marcin Betlej,Mateusz Domaradzki, Lucjan Bartuś, Jarosław Skolik, Artur Domasławski, Wojciech Tomkiewicz – licencja nr I.

Marzec.

W dniu 5 marca 2012 rozpoczął się kurs na stopień ratownika drogowego zorganizowany przez OSP Zimna Woda Gmina Jasło. Uczestnicy kursu: Bachta Grzegorz, Bachta Michał, Bacza Łukasz, Berdychowski Jakub, Bożek Krzysztof, Czekalska Agnieszka, Dobosz Gabriela, Dunaj Grzegorz, Dziedzic Marcin, Dzięglewicz Dawid, Fortuna Bogna, Gałuszka Radosław, Korczykowski Damian, Kosiba Arkadiusz, Kosiba Mateusz, Kosiba Rafał, Kowalczyk Andrzej, Kurowski Grzegorz s. Antoniego, Kurowski Grzegorz s. Jana, Leśniak Dariusz, Lubaś Mateusz, Nowiński Krzysztof, Pis Damian, Polak Paweł, Potyrała Krzysztof, Socha Tomasz, Szczepanik Jarosław, Szczepanik Paweł, Szostkiewicz Damian, Śmietana Karol, Wojnar Gabriela, Wojnar Michał, Zagórski Grzegorz.

W dniu 17 marca 2012 r. na zaproszenie KGW w Długim, Gm. Jedlicze – nieodpłatnie szkolenie  z pomocy przedmedyczej przeprowadził – Józef Biernacki.

W dniu 18 marca 2012 r. dwie załogi JKMiRD uczestniczyło w KJS „Rajd Bircza 2012” I Runda Mistrzostw Okręgu PZM, organizowanym przez Automobilklub Przemyski w którym to uczestniczyło 61 załóg. W KJS rozegrano 9 przejazdów (trzy próby po trzy razy powtarzane – rynek w Birczy, próba drogowa w Woli Korzenieckiej i na lotnisku). Załoga: Waldemar Chochołek i Marcin Trzeciak w klasie 5 (powyżej 2000cm3) zdobyli 3 – miejsce (na 11 samochodów w klasie) Załoga: Jacek Wronkowicz i Wiesław Orlińskiw klasie 2 (do 1300cm3) zajęli 5 – miejsce (na 12 samochodów w klasie)

W dniu 21 marca 2012 r. na zaproszenie ZSP nr w  Krośnie  w programie edukacyjnym „Z bezpieczeństwem za pan brat” działacze JKMiRD w osobachKrzysztof Czekaj i Mateusz Domaradzki – ratownicy drogowi oraz Józef Biernacki – instruktor ratownictwa drogowego, wzięli udział z prezentacją multimedialną na temat bezpieczeństwa na co dzień w ruchu drogowym oraz występujących zagrożeń ponadto przeprowadzono pokaz wykorzystania sprzętu ratowniczego w wypadkach drogowych.

W dniu 21 marca 2012 r. na obiektach Hali Sportowej MOSiR Jasło odbył się turniej koszykówki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego. Zabezpieczenie przedmedyczne turnieju zapewnił JKMiRD w osobie Magdalena Adam – ratownik drogowy. Organizatorzy: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle wspólnie ze Starostwem Powiatowym.

W dniu 22 marca 2012 r. na obiektach Gminnego Ośrodka Kultury w Osieku Jasielskim odbył się Ogólnopolski Turniej BRD Etap Gminny pod patronatem Wójta Gminy Osiek Jasielski Mariusza Pykosza. W turnieju uczestniczyło siedem reprezentacji szkół podstawowych i trzy reprezentacje szkół gimnazjalnych. I – miejsce i awans uczestnictwa w OT BRD Etap Powiatowy zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej  Załęże w składzie: Podrazik KrystianKrzanowski DominikBuczyński Dawid. I – miejsce i awans uczestnictwa w OT BRD Etap Powiatowy zdobyła reprezentacja Szkoły Gimnazjalnej Osiek Jasielski w składzie: Brączyk Ewa, Gumienny Jakub, Pykosz Maciej – opiekun Jolanta Marek. Komisja konkursowa: Józef Biernacki – prezes JKMiRD,mł. asp. Adam Czajka – KPP Jasło, mł. asp. Krzysztof Wojdyła – KPP Jasło, Antoni Marchewka  dyrektor GOK Osiek Jasielski oraz nauczyciele poszczególnych reprezentacji. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował Wójt Gminy Osiek Jasielski i JKMiRD.

W dniu 25 marca 2012 r. załoga JKMiRD w składzie Waldemar Chochołek (kierowca), iJerzy Adam (pilot) na samochodzie Subaru Impreza WRX brała udział w KJS –Wiosenny Super Oes „Gorlice 2012” – I Eliminacja Mistrzostw Powiatu Gorlickiego w super Oes-ie pod patronatem Starosty Gorlickiego Pana Mirosława Wędrychowicza. Organizator Wiosennego Super Oes „Gorlice 2012” Automobilklub Biecki. Jedna próba sportowa przejeżdżana była przez załogi 3-krotnie odbyła się na Ośrodku Sportu i Rekreacji  Gorlice (jeden przejazd zapoznawczy oraz dwa zaliczane do klasyfikacji końcowej). W super Oes-ie uczestniczyło 43 załogi. Jasielska załoga  w klasie 4 (powyżej 2000cm3) zajęła – I – miejsce a w klasyfikacji generalnej II – miejsce.

W dniu 26 marca 2012 r. JKMiRD otrzymał nieodpłatnie od; Firmy WIBLASK Sp. z o. o. Tuchów ul. Tarnowska 48, jako wsparcie w działaniach statutowych Klubu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego 50 szt. kamizelek ostrzegawczych przeznaczonych dla dzieci Przedszkola na ul. Tkaczowej w Jaśle, oraz 10 szt. kamizelek dla członków JKMiRD posiadających  uprawnienia do kierowania ruchem wraz z tarczami do zatrzymywania pojazdów a także 10 szt. kamizelek dla sędziów JKMiRD do obsługi Zlotów i Rajdów.

W dniu 27 marzec 2012 r. w  Szkole Podstawowej w Brzyskach odbyły się dzisiaj gminne eliminacje XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. JKMiRD reprezentował na imprezie Jacek Bućko. Wystartowały cztery reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjum z: Brzysk, Błażkowej, Lipnicy Dolnej i Wróblowej. Komisję stanowili: Jacek Bućko JKMiRD, Marek Hejnar WORD Krosn), Bartłomiej Świerczek (KPP Jasło), Barbara Nocek-Marcisz (Urząd Gminy Brzyska).Po rozegraniu konkurencji wyłoniono reprezentantów na finał powiatowy, który odbędzie się 18 kwietnia 2012 r. o godzinie 9:30 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Są to: Szkoła Podstawowa w Wróblowej: Katarzyna Madejczyk, Szymon Nowak, Natalia Gomułka, opiekun Anna Nowak Gimnazjum w Lipnicy Dolnej: Paweł Łyszczarz, Arkadiusz Trznadel, Paweł Kita, opiekun Paweł Pietrusza.

W czwartek 29.03.2012 r. w ZSM nr 2 na osiedlu Gamrat rozegrano eliminacje miejskie Turnieju, w których wzięło udział siedem trzyosobowych reprezentacji szkół podstawowych oraz pięć trzyosobowych reprezentacji gimnazjów wraz z opiekunami. Głównymi organizatorami imprezy, jak co roku, byli: JKMiRD oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, a nagrody rzeczowe dla laureatów turnieju ufundował Urząd Miasta w Jaśle, który reprezentował zastępca burmistrza Leszek Znamirowski. Turniej składał się z trzech etapów: w pierwszym uczniowie rozwiązywali test pisemny składający się z dwudziestu pięciu pytań poświęconych zasadom i przepisom o ruchu pieszych i rowerzystów, znakom drogowym, sytuacji w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Po części pisemnej odbyły się dwie kolejne konkurencje: rowerowy tor przeszkód oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Z tym, że wykonywało je po jednym przedstawicielu z danej szkoły. Ilość punktów uzyskanych przez poszczególnych zawodników została włączona do klasyfikacji końcowej. Pierwsze miejsce i prawo startu w finale powiatowym przypadło: SP nr 4 (w składzie: Aleksander Adam, Kacper Kopeć, Antoni Pasiowiec, opiekun Adam Wnęk) oraz Gimnazjum nr 2 (w składzie: Igor Smorul, Krzysztof Kapłon, Piotr Urban, opiekun Adam Smorul). Jak podkreśla prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki przedsięwzięcie ma na celu podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych odbywa się wieloetapowo: na szczeblu szkolnym, gminnym lub miejskim, powiatowym, wojewódzkim i kończy się finałem krajowym. – przypomina prezes. Gospodarzem eliminacji powiatowych, jak co roku, będzie Zespół Szkół Miejskich nr 3 (ulica Szkolna), przy którym funkcjonuje jedyne w naszym regionie Miasteczko Ruchu Drogowego imienia Ryszarda Libuchy. Turniej zaplanowano na 18 kwietnia. Początek o godzinie 9:30. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: burmistrz miasta Andrzej Czernecki oraz starosta jasielski Adam Kmiecik.

W piątek 30 marca 2012 r.  Józef Biernacki reprezentował JKMiRD na finale powiatowym 35. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbyły się w piątek (30 marca) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, a ich organizatorem był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Prezes Klubu opowiedział młodzieży o zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przedstawił szczegółowo zasady korzystania z numerów alarmowych obowiązujących w naszym kraju. Turniej składał się z dwóch etapów: pisemnego, w którym uczniowie podzieleni na trzy kategorie wiekowe (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) rozwiązywali test składający się z trzydziestu pytań poświęconych ogólnym zagadnieniom dotyczącym ochrony przeciwpożarowej oraz ustnego, w którym uczestnicy z największą liczbą punktów zdobytych w pierwszej części odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową. Przewodniczył jej zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Ireneusz Zagórski. Z kolei strażacy
z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej omówili i zaprezentowali specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu samochodu specjalnego wykorzystywanego do szeroko pojętego ratownictwa drogowego oraz sprzęt używany do ratownictwa chemicznego i wodnego.

Kwiecień.

W dniu 15 kwietnia 2012 r. dwie załogi JKMiRD  brały udział w „KJS Lubenia 2012” organizowanego przez Automobilklub Rzeszowski będącego III Rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w KJS. I tak: W klasie 5 (powyżej 2000cm3): Waldemar Chochołek, Marcin Trzeciak – Subaru Impreza WRX: III – miejsce w klasie oraz III w generalce (w klasie startowało 9 samochodów), Natomiast w klasie 2 (do 1300cm3): Jacek Wronkowicz, Wiesław Orliński – Peugeot 106: V – miejsce w klasie – najliczniejsza klasa bo aż 15 – samochodów – wizyta w „rowie” po mecie lotnej kosztowała ich utratę III miejsca – z powodu spóźnienia o 1-minutę na PKC – kara 10s, A. Rzeszowski przygotował 4 odcinki  3 -razy przejeżdżane – w sumie 12-przejazdów. Odcinki trudne, wymagające, a do tego niesprzyjające warunki pogodowe. Na 61-załóg startujących – KJS ukończyło 46 załóg. Obsługa sędziowska KJS była reprezentowana przez sędziów JKMiRD  w osobach Magdalena Adam, Jerzy Adam – meta stop na odcinku „GMINA” (próba 1, 5, 9).

W środę  18 kwiecień 2012 r. odbył się na obiektach ZSM nr 3 w Jaśle oraz przyszkolnym MRD im. Ryszarda Libuchy. Organizatorami przedsięwzięcia byli: JKMiRD, Wydział Ruchu Drogowego KPP w Jaśle, Urząd Miasta Jasła, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz WORD w Krośnie. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: urzędy miast i gmin powiatu jasielskiego, Piekarnia Adam Kozak i WORD Krosno. W kategorii szkół podstawowych wystartowało dziesięć trzyosobowych reprezentacji wyłonionych w eliminacjach gminnych, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych osiem (pomimo zgłoszenia nie wzięły udziału reprezentacje gminy Jasło i gminy Skołyszyn). Na początku wszyscy uczestnicy rozwiązywali test. Następnie każdy z przedstawicieli wziął udział w konkurencjach sprawnościowych: udzielania pierwszej pomocy medycznej, rowerowym torze przeszkód oraz miasteczku ruchu drogowego. Sędziowali: Józef Biernacki – prezes JKMiRD, Andrzej Zajdel, Grzegorz Smagacki WRD KPP Jasło, Artur Domasławski, Lucjan Bartuś, Mateusz Domaradzki, Marcin Betlej. W zakończeniu Turnieju uczestniczyli: Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Andrzrej Wędryczowicz,Aleksandra Dacyl reprezentując Burmistrza Miasta Jasła, Wicedyrektor WORD Krosno Marek Hejnar, Prezes A. Małopolskiego w Krośnie Wiesław Dymiński, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel – Kijowska, wiceprezes A. Małopolskiego Krzysztof Głód i organizatorzy.  W szkołach podstawowych: Wróblowa (gmina Brzyska) – Katarzyna Madejczyk, Szymon Nowak, Natalia Gomułka, opiekun Anna Nowak. Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  dla Szkół Podstawowych odbędzie się  10 maja 2012 r. w Zaczerniu koło Rzeszowa. W szkołach gimnazjalnych: ZSM nr 3 w Jaśle (miasto Jasło) – Igor Smorul, Krzysztof Kapłon, Jacek Gryziec, opiekun Adam Smorul. Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Szkół Gimnazjalnych odbędzie się 24 maja 2012 r. w Domaradzu koło Brzozowa. Podczas finału prezes JKMiRD Józef Biernacki wręczył Srebrną Odznakę Honorową PZM za działalność na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży Aleksandrze Zajdel-Kijowskiej, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Ponadto licencje sędziowskie stopnia II PZM otrzymali (po wcześniejszym odbyciu przeszkolenia i zdania egzaminu oraz poddaniu się badaniom lekarskim): Marcin Betlej, Lucjan Bartuś, Artur Domasławski, Mateusz Domaradzki.

W dniu 19 kwietnia 2012 r. na zaproszenie w Zakładzie Karnym w Jaśle gościł prezes JKMiRD Józef Biernacki, który przeprowadził wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat: „Alkohol a Kierowca” oraz zagadnienie z „Przemocy w Rodzinie”.

W dniu 20 kwietnia 2012 r. na zaproszenie dyrektora WORD w Krośnie Stefana Pinderskiego, prelekcję na temat Ratownictwo Drogowe – czynności ratownicze podejmowane podczas pieszych, rowerowych i autokarowych wycieczek szkolnych dla nauczycieli prowadzących edukację komunikacyjną  w szkołach podstawowych i gimnazjalnych  z powiatów: Krosno, Jasło, Sanok, Lesko, Brzozów i Ustrzyki Dolne w ramach dobrej współpracy wygłosił Józef Biernacki.Szkolenie odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie przy ul. Dmochowskiego /dzielnica Suchodół/.

W niedzielę 22 kwietnia 2012 r. do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu koło Jasła wg organizatorów dotarło 420 motocyklistów aby  uroczystą mszą świętą u stóp Płaczącej Matkirozpoczęli swój tegoroczny sezon. Mszę Św. koncelebrował kustosz sanktuarium ksiądz Roman Grądalski MS, który także poświęcił na placu przykościelnym  pojazdy objeżdżając plan na motocyklu. W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział miłośnicy jednośladów nie tylko z Jasła i okolic, ale także całego województwa podkarpackiego i woj. sąsiednich. Pomysłodawcą zlotu motocyklowego i głównym organizatorem był ksiądz Stanisław Kowalski MS, posługujący w dębowieckim sanktuarium, zapalony motocyklista, właściciel motocykla -ścigacza marki Aprilia. W jego ocenie impreza, mimo odbywających się w regionie kilku konkurencyjnych zlotów, cieszyła się dużym zainteresowaniem. – Impreza udała się! Słońce, pogoda, radość, pokój serca. Ludzie dopisali. Nie spodziewałem się aż tylu motorów. Goście przyjechali z Jasła, Krosna, Tarnowa, Zakopanego, okolic Bochni, Gorlic, Rzeszowa, ale również z daleka. Miejscowości dokładnie nie znam, ale wiem, że przejechali wiele kilometrów. Dzisiaj wiele tych zlotów jest dlatego jadą na inne, wymieniają się. Jest pięknie! – powiedział. Do organizacji przedsięwzięcia, któremu przyświecało hasło „Spotkanie w Domu Matki”, włączyło się szereg współorganizatorów i partnerów, wśród nich: Katarzyna Oparowska, JKMiRD, WORD w Krośnie, Wydział Ruchu Drogowego KPP w Jaśle i Krośnie, ITD w Rzeszowie,  Jasielski Dom Kultury, Firma Cateringowa Trafunek Dębowiec, Trans-Wiert Sp. z o.o. Jasło, Centrum Nauki i Biznesu ŻAK oraz Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Dębowcu.  Ksiądz Stanisław Kowalski MS zapowiedział kolejne spotkanie motocyklistów w Dębowcu. Tym razem na zakończenie sezonu motorowego w dniu 30.09.12 r.

W dniu 24 kwietnia br. w siedzibie ZO PZM w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgowego i Komisji Rewizyjnej. Tematy omawiane to min. zatwierdzenie kalendarza imprez w Okręgu Rzeszowskim PZM w 2012 r. W posiedzeniu uczestniczył min. Józef Biernacki z JKMiRD.

W czwartek 26 kwiecień 2012 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie odbył się  finał powiatowy XVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu byli: JKMiRD oraz Wydział Ruchu Drogowego KPP w Jaśle. Do rywalizacji zgłosiło się siedem trzyosobowych ekip reprezentujących: Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle, Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle oraz Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Józefa Hallera w Jaśle. Do organizatora zgłoszenie w udziale nadesłał również Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle. Jednak drużyna nie przystąpiła do uczestnictwa w turnieju. Uczniowie rywalizowali o prawo reprezentowania powiatu jasielskiego na eliminacjach wojewódzkich w trzech etapach: w pierwszym każdy z uczniów rozwiązywał test wielokrotnego wyboru składający się z dwudziestu pytań. Następnie, po jednym przedstawicielu z danej drużyny, uczniowie zmierzyli się na samochodowym torze sprawnościowym oraz punkcie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nad przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwała komisja sędziowska w składzie:Józef Biernacki (sędzia główny, JKMiRD), Damian Palar (kierownik komisji obliczeń, sędzia pierwszej pomocy), Andrzej ZajdelGrzegorz Smagacki (WRD KPP Jasło),Bogusław Muszański (JKMiRD). Pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle: Damian Chudy, Mateusz Osika, Kamil Zgrzebieniowski, opiekun Krzysztof Płaziak. To oni będą reprezentować powiat jasielski na finale wojewódzkim, który odbędzie się 15 maja br. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie. Podczas finału wręczono laureatom pamiątkowe puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W uroczystości wzięli udział, obok komisji sędziowskiej, dyrektor szkoły Barbara Wierdak – Cyboroń, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle Henryk Kmiecik oraz rzecznik prasowy KPP Jasło podkom. Łukasz Gliwa. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął starosta jasielski Adam Kmiecik. List gratulacyjny od Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. mgr Andrzeja Wedrychowicza otrzymał Józef Biernacki – prezes JKMiRD, który to wręczył zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle Henryk Kmiecik.

Maj.

W dniu 13 maja 2012 r. Załoga JKMiRD w składzie kierowca Waldemar Chochołek i pilot Marcin Trzeciak na samochodzie (Subaru Impreza WRX) wzięła udział w „I Zamkowym Wyścigu o Puchar Wójta Gminy Dębno” organizowanym przez: Auto – Moto – Klub Tarnów oraz Wójta Gminy Dębno,  zajmując I – miejsce w klasie 5 (powyżej 2000cm3) oraz I – miejsce w klasyfikacji generalnej.

W dniu 19 maja 2012 r. w Warszawie odbyło się WALNE ZGROMADZENIE DELEGATÓW PZM z mandatem nr 120 wziął udział; Józef Biernacki – prezes JKMiRD reprezentując Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie.

W dniach 18 – 20 maja 2012 Automobilklub Małopolski w Krośnie organizował „9 Wyścig Górski Prządki 2012 Korczyna-Czarnorzeki”. Obsługę sędziowską startu wyścigu w dniach 19 – 20 maja 2012 r. pełnili sędziowie JKMiRD: Magdalena Adam, Jerzy Adam, Marian Baran, Marcin Betlej.

W dniu 20 maja 2012 r.  ratownicy drogowi Józef Biernacki, Kamil Wojdyła, Mateusz Domaradzki JKMiRD podjęli się zabezpieczenia przedmedycznego uroczystości  wyniesienia Sanktuarium N.M.P. z LA SALETTE  do Godności Bazyliki Mniejszej oraz ratownicy drogowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie  Milena Olszyk, Iga Kraska, Angelina Wityńska, Angelika Majkut, Agnieszka Pelczar, Dominika Warzecha, Piotr Filar, Michał Brzozowski, Natalia Wajda, Klaudia Harsze, Gabriela Bugiel, Ewelina Bańkowska, Paulina Baj, Aneta Lubaś, Monika Nowak, Monika Zawada, Paulina Dobrzańska, Anna Socha, Anna Bilska, Barbara Lorenc, Anna Poznar, Opiekun; Ryszard Nowak

W dniu 24 maja 2012 r. na obiektach Gimnazjum oraz nowo wybudowanego Miasteczka Ruchu Drogowego w Domaradzu (powiat brzozowski) odbył się Finał Wojewódzki XXXV Ogólnopolskiego Turnieju BRD. JKMiRD był jednym ze współorganizatorów, natomiast konkurencję z pierwszej pomocy przedmedycznej obsługiwał Józef Biernacki. W turnieju brało udział 24 reprezentacje województwa podkarpackiego. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji klasyfikacja w kategorii drużyn przedstawiała się następująco: I – miejsce Gimnazjum w Czarnej, II –  miejsce – Gimnazjum w Hucie Krzeszowskiej, III – Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie. Reprezentacja powiatu jasielskiego (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza) zajęła XII miejsce.

W piątek 25 maja w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Jaśle prezes JKMiRD Józef Biernacki przekazał przedszkolakom z grup: „motyle” i „smerfy” kamizelki odblaskowe w ilości pięćdziesięciu sztuk. Ufundowała je firma WIMED z Tuchowa. W trakcie swojego wystąpienia prezes powiedział m.in.„Dwa lata temu na konferencji w Jasielskim Domu Kultury na rozpoczęcie czwartej edycji programu edukacyjnego pod hasłem „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” przedstawiłem zebranym na spotkaniu kamizelkę odblaskową, która będzie chronić dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych powiatu jasielskiego, tj. najmniej chronionych uczestników w ruchu drogowym. Przyznaję, że zainteresowanie obecnych na konferencji było bardzo pozytywne. Padła propozycja, aby rozszerzyć program na przedszkola. Na mój apel pozytywnie odpowiedziała firma WIMED Tuchów, która ufundowała 50 szt. kamizelek dla dzieci właśnie z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Jaśle. Przekazując dzisiaj te kamizelki dla Was – moi mili, jestem przekonany że jeżeli ubierzecie je wychodząc na ulicę z nauczycielami, będziecie dobrze widoczne jako uczestnicy ruchu drogowego a tym samym bezpieczniejsze”. JKMiRD przy okazji przekazał nieodpłatnie placówce sprzęt multimedialny, który będzie wykorzystywany m.in. w trakcie prelekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W czwartek 31 maja 2012 r. WORD w Krośnie, realizując zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekazał nieodpłatnie JKMiRD namiot o wymiarach 3×4,5 metra koloru czerwonego. Namiot „pomoc przedmedyczna” oraz logotyp WORD-u będzie wykorzystywany przez JKMiRD do organizowania stanowiska szkoleniowego w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych podczas szkoleń, konkursów, turniejów, pikników BRD i innych imprez masowych. Serdeczne dziękujemy !

W czwartek 31 maja 2012 r. 102 prace rysunkowe ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Brzyska napłynęło na konkurs plastyczny pod hasłem „Moje bezpieczne wakacje”. Jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia jest JKMiRD. W czwartek o godzinie piętnastej obradowała komisja konkursowa w składzie: Rafał Papciak – wójt gminy Brzyska, Tomasz Tabaczyński, Paweł Wałczyk – Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach, Wiesława Urban – Urząd Gminy Brzyska, Józef Biernacki – JKMiRD, Daniel Baron – Telewizja Obiektyw oraz Damian Palar – portal regionalny terazJaslo.pl.