Aktualności

Ratownicy Drogowi się szkolą

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w dniu 31 stycznia 2018 r. zakończono w trzech klasach kurs na stopień Ratownika Drogowego Polskiego Związku Motorowego nr 1/2018, nr 2/2018 i nr 3/2018 zorganizowany przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Blisko 100 uczniów z trzech licealnych klas krośnieńskiej Naftówki(dwie klasy ratowniczo-obronne i jedna bezpieczeństwa wewnętrznego) przeznaczyło 3 dni ferii zimowych na podnoszenie swojej wiedzy i umiejętności ratowniczych uczestnicząc w kursie Ratownika Drogowego PZM. Program kursu, poza zagadnieniami z pierwszej pomocy, obejmował także m.in. sposoby zabezpieczania miejsca wypadku drogowego, wzywania odpowiednich służb, ewakuacji poszkodowanych z zagrożonego pojazdu chwytem Rauteka, ewakuacji na desce ortopedycznej i „podbierakami”, unieruchamiania kręgosłupa kamizelką Kendricka /KED/ i odcinka szyjnego kołnierzem ortopedycznym, zdejmowanie kasku u motocyklisty, itp. Na kursie dominowały głównie ćwiczenia praktyczne, a całość szkolenia zakończyła się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który dla wszystkich uczestników zakończył się pozytywnie. Dodatkowo młodzież przeszła test w alkogoglach, specjalnych okularach zaburzających świadomość, podobnie jak po spożyciu alkoholu. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie zagrożeń jakie powodują pijani kierowcy.

W zakończeniu kursu uczestniczyli: Wiceprezes Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie Jan Jędrzejko, Wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Bogusław Kotlarczyk wraz z dwójką inspektorów z WORD Krosno oraz wykładowcy Zbigniew Moskal i Józef Biernacki – instruktorzy ratownictwa drogowego PZM ponadto przedstawiciele portalu internetowego „112 Krosno”.

Młodzież na zakończenie Kursu otrzymała: legitymacje członkowskie PZM, legitymacje Ratownika Drogowego PZM, zaświadczenie ukończenia kursu, a od ZO PZM element odblaskowy i Mały Atlas Drogowy z podręczną instrukcją pierwszej pomocy, WORD Krosno przekazał wszystkim uczestnikom kursu na wyposażenie kamizelki odblaskowe z napisem „Ratownik Drogowy” i latarki życia. Józef Biernacki w imieniu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego i Jerzego Tarkowskiego przekazał dla Szkoły nosze transportowe kpl. dziecinne i trzy kołnierze ortopedyczne.
P1460846
P1460889_cr

(JB)