Aktualności

Sezon motocyklowy rozpoczety

W dniu 1 maja 2016 r. motocykliści modląc się u stop Matki Bożej w obliczu Pięknej Pani z La Salette w Bazylice Mniejszej w Dębowcu rozpoczęli sezon motocyklowy.

 

Jak zwykle, w pierwszą niedzielę maja przy pięknej słonecznej pogodzie  do Bazyliki Mniejszej – Sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu koło Jasła, pielgrzymują motocykliści z całego regionu, a także ościennych miejscowości, by uczestniczyć w okolicznościowej mszy świętej z okazji inauguracji kolejnego sezonu motocyklowego. Punktualnie w południe plac przed tutejszym obiektem kultu religijnego wypełnił się setkami motocykli, ale nie zabrakło również licznie mieszkańców Dębowca i okolicznych miejscowości, którzy przybyli w słoneczny niedzielny dzień, by podziwiać jednoślady.

Zdaniem organizatorów na placu przed Bazyliką Mniejszą zgromadziło się ponad tysiąc motocykli. Centralnym punktem uroczystości była eucharystia, podczas której zgromadzeni wierni modlili się o bezpieczeństwo podczas podróży w trakcie rozpoczynającego się właśnie sezonu motocyklowego.

Podczas mszy każdy z jej uczestników przynosi do Matki Bożej własne intencje, wszyscy oddają hołd tragicznie zmarłym kolegom, którzy zginęli w wypadkach z udziałem zmotoryzowanych jednośladów. W tym roku kapłani przewodniczący uroczystości w szczególny sposób wypraszali modlitwy za zdrowie Józefa Biernackiego – wieloletniego prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który był jednym ze współorganizatorów całego przedsięwzięcia oraz Katarzynę Świder- Oparowską – pomysłodawczynię dębowieckich zlotów o szczęśliwe narodziny oczekiwanego dziecka.

 

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Maciej Kucharzyk MS. Zwracając się do zebranych przed dębowieckim sanktuarium podkreślił, że swoją obecnością dają piękne świadectwo wiary w Boga.

Świadectwo wiary i pokój – to dwa słowa – klucze z dzisiejszego kazania.

Ksiądz Maciej zwracał uwagę na to ile w dzisiejszym świecie jest nieuprzejmości i nienawiści na drodze. Zauważył jak brawura sprawia, że niektórzy ludzie swoim zachowaniem pokazują niepokój w codziennym poruszaniu się po szlakach komunikacyjnych.

Kończąc kazanie przypomniał o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży, na które już za niespełna trzy miesiące przyjedzie do Krakowa cały świat młodych ludzi wierzących. Głównym gościem spotkania będzie papież Franciszek.

 

Na zakończenie mszy kapłani przewodniczący eucharystii udzielili wszystkim wiernym błogosławieństwa, a także poświęcili zgromadzone na placu motocykle. W trakcie procesji przeniesienia figury Matki Bożej z polowego ołtarza do Bazyliki, której towarzyszyli motocykliści z Jedlickiego Klubu Motocyklowego Sherwood Riders, w hołdzie odpalono silniki oraz uruchomiono klaksony w pojazdach.

 

Organizatorzy zaprosili też wszystkich do Dębowca na ostatnią niedzielę września, na podsumowanie – zakończenie  sezonu.

 

W realizację przedsięwzięcia, obok księży Misjonarzy Saletynów, włączyli się również: Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Ochotnicza Straż Pożarna w Dębowcu, firma Trafunek z Dębowca oraz portal branżowy podkarpackie2oo.pl.

 

Patronat medialny objął portal regionalny terazJaslo.pl.

 

(DP i JB)