Aktualności

I Zmotoryzowany Rajd „Śladami Jana Pawla II za nami”

W dniu 19 września 2015 r. na szczyt Magury Wątkowskiej na, której usytuowany jest obelisk upamiętniający postać świętego Jana Pawła II odbyła się I Zmotoryzowana Pielgrzymka „Śladami Jana Pawła II” zorganizowana przez JKMiRD.
Po uzyskaniu stosownych zezwoleń od Nadleśnictwa Gorlice uczestnicy pielgrzymki mogli podjechać na godz. 10,00 samochodami na górny parking Magury Wątkowskiej od strony Bartnego, następnie na szczyt góry kilkunastoosobowa grupa udała się pieszo
.

Na szczycie przy polowym ołtarzu sprawowana była Msza Święta.
Liczną grupę stanowili działacze z klubu Motocyklowego z Jedlicza, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach, Pustej Woli oraz Przysiek a także działacze JKMiRD. W pielgrzymce uczestniczyli też właściciele samochodów terenowych, osobowych ich rodziny oraz sympatycy sportów motorowych z Podkarpacia.
Po mszy św. na obiektach turystycznych Nadleśnictwa Gorlice w Bartnym uczestnicy otrzymali kiełbaskę na gorąco herbatkę lub kawę oraz pieczywo.
Impreza mimo nie najlepszej pogody z rana przebiegała od rozpoczęcia mszy. św. bez kropli deszczu. Następna taka pielgrzymka od uczestników została zaplanowana na m. styczeń 2016 r. a miejscem ma być Góra Liwocz.
Na szczycie Magury Wątkowskiej obok obelisku została przez księdza Gerarda Stanulę odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji uczestników imprezy oraz pracowników Nadleśnictwa Gorlice.

Trochę szczegółów i faktów historycznych za portalem Wirtualnejeslo:

14 sierpnia 1953 r. księdz Karol Wojtyła z grupą młodzieży wyszedł z Chyrowej i przez Kąty dotarli na Magurę Wątkowską, następnie przez Wołowiec, Jasionkę doszli do Hańczowej.

15 sierpnia zakończyli wędrówkę w Krynicy.
Na Magurze Wątkowskiej zniesiony jest obelisk upamiętniający pobyt księdza Karola Wojtyły, który w godzinach rannych 14 sierpnia 1953 roku odprawił Mszę Świętą dla wędrujących z nim studentów z duszpasterstwa akademickiego.
Na Magurze znajduje się tablica pamiątkowa, którą w sierpniu 2003 roku ufundowali jasielscy turyści.
Natomiast w sierpniu 2004 roku ks. Biskup Kazimierz Górny poświęcił kamień, tablicę oraz krzyż upamiętniający pobyt Papieża Jana Pawła II na Magurze Wątkowskiej.

(JB)

Zdjęcia: Krzysiu Czekaj / www.czek-art.pl

Magura_Wątkowska-001

Magura_Wątkowska-002

Magura_Wątkowska-003

Magura_Wątkowska-004

Magura_Wątkowska-005

Magura_Wątkowska-006

Magura_Wątkowska-007

Magura_Wątkowska-008

Magura_Wątkowska-009

Magura_Wątkowska-010

Magura_Wątkowska-011

Magura_Wątkowska-012

Magura_Wątkowska-013
(DP)