Aktualności

Uroczystości patriotyczne w Nowym Żmigrodzie

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu w niedzielę (08.09) odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą przypadającej w bieżącym roku okrągłą rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 roku. Na uroczystości do Nowego Żmigrodu został zaproszony również Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Uroczystości patriotyczne w Nowym Żmigrodzie

Obelisk jest usytuowany przy budynku „Starej Gminy” przy ulicy Dukielskiej w Nowym Żmigrodzie. Zamontowano na nim tablicę pamiątkową, której fundatorem jest Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu. Treść granitowej płyty stanowi fragment wiersza Marii Konopnickiej: „Szli panowie, szedł lud miejski W krwawy bój, w męczeństwo; Szli duchowni i chłop wiejski Wierzyli w zwycięstwo”, inskrypcję: „W hołdzie uczestnikom Powstania Styczniowego pochodzącym z gminy Nowy Żmigród, w 150 rocznicę zrywu 1863 roku. Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu” oraz żmigrodzkiego smoka nawiązującego do herbu tutejszej gminy.

W uroczystym odsłonięciu miejsca pamięci narodowej uczestniczył m.in. prezes Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, zaproszony przez inicjatora uroczystości Jerzego Dębca, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie i jednocześnie prezesa Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu. Na ręce Józefa Biernackiego przekazał publikację własnego autorstwa, wydaną z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego „Przywrócić pamięć. Piotr Nowakowski – Powstaniec 1863”.

Niedzielne spotkanie patriotyczne podsumowała część artystyczna przygotowana przez młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie oraz zwiedzanie wystawy skupiającej pamiątki historyczne po pochodzących z Nowego Żmigrodu powstańcach.

(DP)